Хмельницька обл, Шепетівський район

Як захистити себе та своїх близьких від гепатитів В і С !

Дата: 10.07.2024 17:13

Гепатити В і С – це серйозні інфекційні захворювання, що вражають печінку. Вони можуть призводити до хронічних хвороб, цирозу та раку печінки. В Україні гепатити залишаються однією з найважливіших проблем охорони здоров’я, тому профілактика цих захворювань є надзвичайно важливою.

Інкубаційний період (період від моменту інфікування до перших клінічних проявів) триває в середньому 75 днів, але може варіювати від 30 до 180 днів.

Гепатити В і С передаються через контакт із зараженою кров’ю або іншими біологічними рідинами. Основні шляхи передачі включають:

1. Ін’єкційне вживання наркотиків – використання спільних голок та шприців.

2. Небезпечні медичні процедури – недостатньо стерильні інструменти під час медичних маніпуляцій.

3. Небезпечні косметичні процедури – татуювання, пірсинг, манікюр та педикюр з порушенням стерильності інструментів.

4. Статевий шлях – передача вірусу під час незахищених статевих контактів.

5. Передача від матері до дитини – під час пологів або годування груддю (тільки для гепатиту В).

Вірусний гепатит С не передається через грудне молоко, харчові продукти, воду, під час безпечних контактів (обійми, поцілунки, спільне вживання харчових продуктів та напоїв).

Основні заходи профілактика гепатиту В і С включають:

Вакцинація є найбільш ефективним способом захисту від гепатиту В. Вона рекомендується всім новонародженим дітям, а також дорослим, які не були вакциновані раніше.

Вакцинація – отримання повного курсу щеплення.

Безпечні ін’єкції – використання лише стерильних інструментів.

Безпечні статеві контакти – використання презервативів.

Захист від побутових травм – уникання контакту з кров’ю та іншими біологічними рідинами інфікованих осіб.

Вакцини проти гепатиту С не існує, тому профілактика інфекції ВГС полягає у зниженні ризику інфікування в медичних закладах і серед уразливих груп населення, наприклад людей, що вживають наркотики ін’єкційно та включає наступні заходи:

1. Безпечне використання голок – особливо серед ін’єкційних наркоманів.

2. Стерильні медичні та косметичні процедури - користування стерильним інструментарієм багаторазового призначення (манікюрний стоматологічний, хірургічний, лабораторний, інструмент для пірсингу, татуажу тощо).

3. Використання власних засобів гігієни – зубних щіток, бритв, манікюрних інструментів тощо.

4. Інформування та тестування – знання свого статусу та регулярне тестування, особливо для осіб, які знаходяться в групі ризику.

Захист від гепатитів В і С – це справа кожного з нас. Дотримання профілактичних заходів, регулярне тестування та свідоме ставлення до свого здоров’я допоможуть знизити ризик зараження та зберегти здоров’я печінки на довгі роки. Не забувайте, що найкращий захист – це ваша обізнаність та відповідальність.

Подбайте про себе!

Полонське відділення

ДУ «Хмельницький ОЦКПХ МОЗ»