ЛЕПТОСПІРОЗ!

Дата: 02.07.2024 16:05
Кількість переглядів: 30

   Лептоспіроз – небезпечне інфекційне захворювання, спричинене бактерією Leptospira. Лептоспіроз залишається однією з найбільш розповсюджених природно - вогнищевих, зоонозних інфекційних хвороб у світі та Україні. За оцінкою ВООЗ лептоспіроз відмічено як найбільш значущу в соціально-економічному аспекті інфекційну хворобу, що призводить до ускладнень у захворілих, високої летальності (до 40 % і вище). 

      В Україні ензоотичною щодо лептоспірозу являється вся її територія, захворюваність на лептоспіроз сезонна і зростає навесні і влітку, коли люди більше часу проводять біля водойм.

   З 2000 року простежується тенденція до зниження рівня захворюваності та на сьогодні лептоспіроз реєструється поодинокими випадками.

    За останні три роки зареєстровано 1 випадок захворювання на лептоспіроз в Полонській територіальній громаді.

 

  Лептоспіроз (хвороба Васильєва-Вейля, інфекційна жовтяниця, японська 7-денна лихоманка, водна лихоманка) це гостра інфекційна хвороба, що викликається різними типами лептоспір, характеризується лихоманкою, симптомами загальної інтоксикації, ураженням нирок, печінки, нервової системи.


    Важливою умовою для їх виживання у зовнішньому середовищі є підвищена вологість і рН, оптимальний ріст лептоспір спостерігається при температурі 28-30°С.
  

  Основні джерела збудника лептоспірозу: дрібні гризуни і комахоїдні - полівки, польові миші, сірі щурі, їжаки. Резервуаром інфекції служать також сільськогосподарські тварини (велика рогата худоба, свині), собаки, а також щури.

  Хворі тварини, не виявляють зовнішніх ознак недуги, тривалий час виділяють лептоспіри в зовнішнє середовище з сечею.

Людина, хвора на лептоспіроз, джерелом інфекції не буває.

 

Людина заражається лептоспірозом:

- при купанні у водоймі, забрудненому інфікованої сечею тварин, і ковтанні води;

- при вживанні забруднених харчових продуктів;

- при користуванні предметами побуту, наприклад, посудом, вимитого водою відкритих водойм;

- контактним шляхом, при якому збудник хвороби проникає через слизові оболонки і шкірні покриви, особливо якщо є садна, потертості, подряпини.


   Частіше лептоспірозом хворіють рибалки; працівники тваринницьких ферм, які доглядають за тваринами; люди, які купаються в місцях водопою сільськогосподарських тварин і проживання сірих щурів; дачники, які використовують воду відкритих водойм для миття овочів, фруктів, посуду.

 

 Основні ознаки захворювання з'являються через 7-14 днів після зараження. Іноді ці терміни можуть зменшуватися до 2-х днів або збільшуватися до 30.

   Захворювання починається гостро, з ознобу і підвищення температури до 39-40°С.
 Хворі скаржаться на безсоння, відсутність апетиту, спрагу . Характерні сильний головний і м'язовий біль, особливо в литкових м'язах. М'язові болі настільки сильні, що хворі з тяжкістью пересуваються або не можуть рухатися зовсім. Обличчя одутловате, гіперемійоване, з крововиливами в склери. 

    При більш важкому перебігу лептоспірозу з 3-5-го дня хвороби з'являється пожовтіння склер, а потім і жовтяничне фарбування шкіри, 

у 20-50% хворих з'являється висип, який розташовуються на шкірі тулуба і кінцівок. Майже у всіх хворих до 4-5-го дня хвороби відзначається збільшення печінки, у половини хворих збільшується селезінка.
     У більшості хворих виявляються ознаки ураження нирок. Різко знижується кількість сечі.

    У окремих хворих важкі форми характеризуються швидким розвитком гострої ниркової недостатності без появи жовтяниці і геморагічного синдрому і можуть закінчитися летально на 3-5-й день від початку хвороби. 

   Хворі на лептоспіроз підлягають обов'язковій госпіталізації в інфекційний стаціонар. Основними методами терапії є призначення антибіотиків. 

 

Заходи профілактики:

   Вакцинацію проти лептоспірозу проводять населенню, яке проживає на неблагополучних по лептоспірозу територіях, а також контингентам, що піддаються ризику зараження цією інфекцією. 

 

При виїзді за межі міста для відпочинку, туристичних походів або робіт на присадибних ділянках, необхідно:

 

  • вибирати для купання відомі, безпечні водойми; 

  • забезпечити зберігання харчових продуктів і питної води в місцях недоступних для гризунів;

  • проводити прибирання дачних приміщень після зимового періоду тільки вологим способом, з використанням побутових дезінфікуючих засобів;

  • застосовувати захисні маски і рукавички при розбиранні сараїв, погребів та інших будівель;

  • суворо дотримуватися правил особистої гігієни.

  • домашні собаки повинні бути щеплені проти лептоспірозу в обов'язковому порядку, відповідальність покладається на власників собак.

 


 

 

Полонське відділення

ДУ «Хмельницький ОЦКПХ МОЗ»


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь