Понінківська територіальна громада

Хмельницька обл, Шепетівський район

Аскаридоз

Дата: 09.05.2023 13:59
Кількість переглядів: 270

Аскаридоз є захворювання, яке характеризується ураженням тонкого кишечника людини глистами-аскаридами, які мають червоно-біле забарвлення і веретеноподібну форму. Самці цього виду можуть досягати 20 см в довжину, а самки - набагато більше, досягають 40 см в довжину і 6 мм в товщину. Аскариди дуже швидко розмножуються, у зв'язку з тим, що в тілі самки знаходиться понад 25 мільйонів яєць, які мають абсолютно різну ступінь зрілості. Так, за одну добу доросла самка може відкладати як мінімум 200 тисяч яєць, які у свою чергу надходять як в заплідненому так і не в не заплідненому вигляді в зовнішнє середовище. Яйця, які вже запліднилися, можуть бути овальної форми, мають коричневу оболонку.

            Причини

Причини аскаридоза криються в порушенні правил гігієни. Головним джерелом захворювання є хворий, який разом з калом виділяє в зовнішнє середовище яйця аскарид, в результаті чого, за сприятливих умов, вони дозрівають і всередині них починають утворюватися зрілі личинки. При вживанні немитих овочів і фруктів в організм потрапляє яйце аскариди, з якого виходить вже зріла личинка, яка поширюється по всьому організму через кровоносні судини. Далі відбувається повторна фаза зараження і починається безперервний цикл пересування аскарид по кишечнику й всьому організму в цілому.

Після потрапляння личинки в організм людини вона починає розвиватися в кишечнику, а вже потім проникає в кровоносні і лімфатичні судини, при цьому поширюючись по всьому організму, вражаючи життєво важливі органи людини. Через 10 днів після зараження аскариди проникають в легені, бронхи і порожнину рота, через що починається повторне зараження через слину в кишечник, де аскариди досягають повного дозрівання. Такий процес триває протягом трьох місяців, проходячи два основних етапи:

  • міграційний - етап, на якому личинка пересувається по всьому організму;
  • кишковий - етап, на якому личинка освоюється в тонкому кишечнику і починає стрімко зростати.

Найбільш часто розвивається аскаридоз у дітей, а також у людей, які контактують з грунтом, наприклад люди, що працюють на фермерів. Аскаридоз у дорослих розвивається протягом року, саме тому потрібно проводити систематичну профілактику глистів і виводити їх на початковій стадії розвитку. Доросла особина аскариди може наносити механічні травми людському організму, так як вони мають дуже тверду структуру тіла і вони дуже рухливі.

             Симптоми

Симптоми аскаридозу можуть проявлятися чханням, кашлем, висипаннями на шкірі, а також сверблячкою в області носа і дихальних шляхів. Залежно від того, на якій фазі розвитку знаходиться захворювання, у людини виявляються різні симптоми:

  • на міграційній фазі людина може відчувати сильну слабкість і нездужання, також виникає кашель, іноді навіть з виділеннями мокротиння і кров'яними прожилками, а також можливі алергічні реакції і висипання на шкірі;
  • на кишкової фазі у хворого спостерігається зниження апетиту, поява втоми, блювота, нудота, різка втрата ваги, а також сильні болі в животі, через що виникає пронос або запор.

У будь-якому випадку, це основна прикмета аскаридоза - це постійна втома, нездужання і знижена працездатність.

            Діагностика

Діагностика аскаридозу, як і будь-якого іншого захворювання, проходить кілька етапів, які призначаються лікарем і проводяться в спеціальних лікувальних установах.

Етапи діагностики аскаридозу

  • яйця аскарид спочатку виявляються в калі або мокроті хворого людини.
  • призначається аналіз крові, в результаті якого відбувається виявлення антитіл проти аскарид.
  • проводиться рентгенографія легенів, так як на знімку можна побачити скупчення клітин, які будуть свідчити про те, що аскариди вразили ці органи.
  • призначається рентгенографія кишечника, яка з легкістю показує скупчення аскарид.

Діагностика аскаридозу також має на увазі консультацію інфекціоніста, який правильно призначить лікування і проведе всі необхідні процедури.

          Лікування

Все лікування аскаридозу зводиться до призначення протигельмінтних препаратів, після застосування яких, аскариди виводяться з організму.

            Профілактика аскаридозу

Профілактика аскаридозу, у першу чергу, полягає в дотриманні елементарних правил особистої гігієни, які зводяться до миття рук перед їжею і свіжих овочів і фруктів перед вживанням. Батьки повинні стежити за своїми дітьми, не дозволяти їм брати в рот брудні предмети. Такі правила є нескладними, але обов'язковими: тільки в разі їх дотримання можна захиститися від попадання в організм аскарид. При перших ознаках симптомів аскарид необхідно звернутися до лікаря і здати всі необхідні аналізи.

За 4 місяці 2023р. по Полонській та Понінківській ОТГ було  виявлено 2 випадки трихоцефальозу, 4 - токсокарозу, 5 – аскаридозу.

 

Полонське  відділення

ДУ «Хмельницький ОЦКПХ МОЗ»

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь