Профілактика водно-нітратної метгемоглобінемії

Дата: 30.05.2022 14:00

Життя та здоров’я людини тісно пов’язані з водою. Вода є фактором передачі багатьох інфекційних хвороб, однак  перевищення  гранично допустимих концентрацій різноманітних хімічних сполук також можуть бути небезпечними для здоров’я та життя людини. Однією з таких хімічних сполук є нітрати. Перевищення вмісту нітратів у питній воді мають надзвичайно токсичний вплив на організм людини, особливо небезпечні вони для дітей раннього віку (від 0 до 3 років), з чим безпосередньо пов’язане виникнення такого захворювання як водно-нітратна метгемоглобінемія.

Токсична дія нітратів залежить від їх кількості, що потрапила до організму у співвідношенні до ваги, яка у дітей є значно меншою. Як наслідок – розвивається порушення транспортування кисню кров’ю, кров’яні клітини швидше гинуть, що призводить до кисневого голодування тканин. Важливим є те, що наявність нітратів не змінює органолептичні властивості води (смак, запах, каламутність, прозорість).

Основні причини забруднення води нітратами у джерелах водопостачання:

– порушення вимог облаштування та експлуатації джерел децентралізованого водопостачання, а саме: недотримання відстані від джерела водопостачання до вигрібних ям, господарських споруд, гноївок;
– внесення в ґрунт азотних мінеральних добрив у надмірних кількостях із порушенням регламентів їх застосування.

З метою профілактики метгемоглобінемії та щоб запобігти отруєнню нітратами, необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

1. не готуйте дитячі суміші з використанням води, якщо не впевнені в її якості, а використовуйте питну воду якість якої перевірена лабораторією;
  2. дотримуйтесь санітарних вимог при облаштуванні та утриманні приватного колодязя. Двічі на рік, у весняний і осінній періоди, необхідно проводити профілактичну дезінфекцію води у колодязі з наступним лабораторним контролем ефективності проведеного заходу;

Полонське відділення ДУ "Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України" проводить лабораторні дослідження питної води на вміст нітратів з індивідуальних та громадських криниць на платній основі. Просимо звертатися за адресою м. Полонне, вул. П.Маркіша, 34   тел. 2-01-26

Не забувайте, що дослідження питної води на вміст нітратів може вберегти здоров’я ваших дітей!