Порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів
Статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів – це дитина, яка внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту отримала поранення, контузію, каліцтво, зазнала фізичного, сексуального, психологічного насильства, була викрадена або незаконно вивезена за межі України, залучалася до участі у військових формуваннях або незаконно утримувалася, у тому числі в полоні.
Статус надається органом опіки та піклування дітям або особам, які на час воєнних дій не досягли 18 річного віку, за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання/перебування дитини як внутрішньо-переміщеної особи, за місцем звернення, якщо місце проживання/перебування дитини не задеклароване/не зареєстроване або задеклароване/зареєстроване на території, на якій ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованій Російською Федерацією, також за місцем виявлення такої дитини місцевими органами виконавчої влади та/або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до підпункту 3 пункту 2 Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2017 р. № 268 (зі змінами):
«3) психологічне насильство, якого зазнала дитина внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів (далі - психологічне насильство), - моральні та психологічні страждання (травми) дитини, що не потребують доведення, і які вона перенесла внаслідок її проживання/перебування в умовах воєнних дій, збройних конфліктів, тимчасової окупації, її внутрішнього переміщення або переміщення за кордон, як наслідок залишення свого місця проживання/перебування у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, а також загибелі (зникнення безвісти), потрапляння у полон, смерті внаслідок отриманих у результаті збройного конфлікту поранення, контузії або каліцтва на території України чи за кордоном її батьків або одного з них - із числа цивільних осіб, а також її батьків або одного з них - з числа осіб, визначених пунктом 2 Порядку надання статусу члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 р. № 740 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 78, ст. 2605; 2022 р., № 57, ст. 3390)»
Дитина, якій виповнилось 14 років, має право самостійно звернутися до служби у справах дітей та подати документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.
Слід зазначити, що діти, батьки яких загинули в АТО та під час повномасштабного вторгнення Російської Федерації, що підтверджується відповідними документами, також мають право на такий статус (незалежно від місця проживання дитини).
Для отримання консультації з питань надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, необхідно звернутися до служби у справах дітей Понінківської селищної ради за адресою: смт. Понінка, вул. Перемоги, 51