Відповідальність за нез’явлення за повісткою

Дата: 17.10.2022 17:00
Кількість переглядів: 379

Повістка – документ, який видається на ім’я конкретної особи та визначає її обов’язок  з’явитись у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) у визначений час. 

Отримання повістки не завжди означає призов на військову службу, адже повістки бувають різні:

? уточнення облікових даних (уточнення та оновлення інформації про склад сім’ї та стан здоров’я призовників і військовозобов’язаних, а також відомостей про місце роботи тощо);

? проходження медкомісії (зобов’язує особу пройти медичне обстеження у військово-лікарській комісії (ВЛК), після чого видається документ і з висновком щодо придатності до військової служби);

? призов на військову службу до ЗСУ (виклик до ТЦК та СП для призову на строкову службу громадян призовного віку від 18 до 27 років);

? повістка прибути на призовну дільницю або мобілізацій не розпорядження (вручається особам, які пройшли військово-лікарську комісію (ВЛК) та визнані придатними до несення військової служби; у мобілізаційному розпорядженні зазначається про обов'язок з'явитись у призовний пункт у визначений час). 

Будь-яка повістка або мобілізаційне розпорядження повинні бути підписані керівником ТЦК та СП і скріплені печаткою.

Вручення повісток проводиться через відповідні органи місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти, незалежно від підпорядкування і форми власності. Окрім того, повістки громадянам можуть також вручатися безпосередньо посадовими особами районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Повістка має бути вручена особисто або уповноваженими особами повинен бути складений акт про відмову від отримання повістки із підписами уповноважених осіб та свідків.

За порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію винна особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності.

Так, відповідно до статті 210 КУпАП, порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку тягне за собою накладення штрафу від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510-850 гривень). Повторно – від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1700 гривень). 

Статтею 210-1 КУпАП передбачено, що порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягне за собою накладення штрафу  на громадян від 100 до 200  неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700-3400 гривень), і на посадових осіб – від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400-5100 гривень). Повторно – накладення на громадян від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400-5100 гривень), і на посадових осіб – від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100-8500 гривень).

За ухилення від призову на строкову військову службу, за призовом осіб офіцерського складу статтею 335 ККУ передбачено кримінальну відповідальність у вигляді обмеження волі на строк до 3-х років, а ухилення від призову на військову службу під час мобілізації,  на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період згідно зі статтею 336 ККУ карається позбавленням волі на строк від 3-х до 5-ти років. Тобто, призовник нестиме кримінальну відповідальність якщо:не з’явився у військкомат вже після того, як його на медкомісії визнали придатним до служби в армії або особисто підписав повістку, однак без поважних причин не з’явився до військового комісаріату.

Національній поліції України надано право здійснювати адміністративне затримання військовозобов’язаних при порушенні законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та доставляти їх до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (статті 259 та 262 КУпАПчастина третя статті 38 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу").

 

За інформацією сектору «Полонське бюро правової допомоги»


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь