Запобігання домашньому насильству

Дата: 23.03.2021 13:45
Кількість переглядів: 582

07.12.2017 Верховною Радою України прийнято Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»Цей Закон визначив організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства.

Домашнє насильстводії або бездіяльність фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Якщо раніше домашнім насильством вважались інциденти у подружжі, то тепер розширено коло осіб. До нього тепер відносять колишнього чоловіка/дружину, громадянські шлюби (спільне проживання без реєстрації). Розширене коло осіб, яких визнають кривдниками: прийомні батьки, особи, які спільно проживають чи проживали в одній родині, рідні брати, сестри, опікуни й інші родичідядько, тітка, племінниці, двоюрідні брати, сестри, двоюрідні дідусі та бабусі

Під економічним насильством в законі значиться умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.

Психологічне насильство, відповідно до закону, – це словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи.

Якщо раніше за домашнє насильство була виключно адміністративна відповідальність, то тепер за вказані дії також наступає кримінальна відпоідальність.

Так, ст.126-1 КК України передбачено кримінальну відповідальність за умисне систематичне  вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував)  у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості  життя потерпілої особи. 

За вчинення домашнього насильства  кривднику може бути призначено судом покарання у вигляді  громадських робіт на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на  строк до шести місяців, або обмеженням волі до строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до  двох років.

Якщо домашнє  насильство відбувається в присутності дитини, це   враховується судом як обставина, що обтяжує покарання.

Упродовж  І кварталу 2021 року Полонським відділом Шепетівської окружної прокуратури до місцевого суду направлено 2 обвинувальних акти за ст.126- 1 КК України стосовно кривдників за вчинення домашнього насильства. Розгляд кримінальних проваджень триває. Винні особи понесуть покарання за вчинене ними діяння.  

 

Полонський відділ Шепетівської

окружної прокуратури

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь